blog-post

User experience – krok po kroku do stworzenia idealnego projektu webowego.

Projektując cokolwiek, co ma trafić w ręce docelowych użytkowników musi być dobrze dostosowane do ich potrzeb. Tylko w ten sposób możemy sprawić, że nasz produkt się przyjmie i będzie chętnie używany przez konsumentów. Jednak niektórzy wciąż mają z tym problem i pomijają ważne kwestie już na etapie projektu. Widząc co się dzieje przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pozwolą Wam się dobrze przygotować pod względem dostarczenia pozytywnych doświadczeń dla użytkowników.

  1. Badanie otoczenia

Zawsze należy zaczynać od badania i analizy rynku i dostępnych zasobów, ponieważ może nam to zaoszczędzić dużo pracy. Sprawdźcie jak konkurencja rozwiązała problem, którym chcecie się zająć. Co zrobili dobrze, a co według Was można poprawić. Oprócz tego należy zebrać wszystkie informacje, które mogą okazać się przydatne do stworzenia nowego rozwiązania. Mogą to być dane ze strony, liczba wyświetleń, czas spędzony na poszczególnych stronach, czy liczba kliknięć i sprzedaży. Dobrym pomysłem jest też zebranie informacji od użytkowników na temat tego co im dostarczyliście do tej pory. Wszelkie ankiety i inne informacje zwrotne są na wagę złota!

  1. Planowanie

Skoro już macie potrzebne informacje czas na zaplanowanie całego projektu. Musicie dokładnie przemyśleć w jaki sposób użytkownik będzie korzystał z Waszego projektu. Co powinno się w nim znaleźć, a z czego lepiej zrezygnować. Wejdźcie w skórę przeciętnej osoby, która będzie miała pierwszy raz styczność z Waszym rozwiązaniem, czego tak naprawdę potrzebujecie?

  1. Tworzenie

Czas na realizację pomysłu. Na tym etapie trzeba jasno określić, na czym należy skupić największą uwagę. Nie wolno zapomnieć też o takich szczegółach, jak język komunikacji, rozmieszczenie wszystkich elementów, dla ułatwienia nawigacji oraz ogólnej obsługi. Zadbajcie o to, żeby rozwiązanie było jak najbardziej intuicyjne i nie wymagało specjalistycznej wiedzy. Całość ma zachęcać do korzystania i rzeczywiście spełniać swoją funkcję.

  1. Wdrożenie i Analizowanie

Kiedy jesteście przekonani, że Wasz produkt jest skończony, oddajcie go użytkownikom do testowania. Jednak nie myślcie, że to koniec pracy. Teraz czas na zbieranie informacji zwrotnych. Cały czas powinniście być czujni na wszelkie sugestie ze strony użytkowników. W ten sposób będziecie mogli jeszcze lepiej dostosować Wasze rozwiązanie. Kluczem do sukcesu jest stałe dopracowywanie projektu.

Każdy projekt, niezależnie czy mały czy duży powinien być od początku do końca poddany całemu procesowi projektowania, aby zadbać o każdy szczegół mający wpływ na jego odbiór przez późniejszych użytkowników. Mając stałą kontrolę na każdym etapie, można elastycznie dostosowywać wszystkie elementy do pozyskiwanych danych i spostrzeżeń. Najważniejsze jednak, aby nie zapominać, że wdrożenie rozwiązania nie kończy pracy nad nim. To właśnie ciągłe doskonalenie przyczynia się do jego sukcesu.

 

Chcesz porozmawiać?

Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy całkowicie za darmo doradzą Ci, co już dziś możesz usprawnić w swojej marce, aby jej rozwój drastycznie wzrósł.