blog-post

Jak napisać dobry brief swojej nowej strony internetowej?

W życiu każdej firmy przychodzi taki etap, w którym chciałaby, a nawet powinna skorzystać z pomocy doświadczonej agencji kreatywnej. Ma to duże znaczenie w jej późniejszym odbiorze i kreacji wizerunku. Sam wybór dobrej agencji to nie wszystko. Oczywiście wybór między studentem informatyki, a profesjonalistą z doświadczeniem jest istotny, jednak nie mniej ważna jest umiejętność przekazania swoich oczekiwań. W końcu zlecając komuś przygotowanie projektu musimy wiedzieć jaki efekt chcielibyśmy uzyskać. Dla ułatwienia przygotowaliśmy dla Was wskazówki, które pomogą Wam w przygotowaniu briefu nowej strony internetowej.

  1. Podstawowe informacje o firmie

Jak nie wiadomo od czego zacząć, najlepiej zacząć od początku, czyli od krótkiego wstępu na temat firmy. Kilka zdań na temat działalności, oferowanych produktach i usługach pomoże w dobraniu odpowiedniego charakteru strony. Ważne jest też udzielenie w opisie takich informacji, jak: wielkość firmy, liczba pracowników oraz czy działa tylko na terenie Polski czy też za granicą. Jeżeli posiadacie, to napiszcie koniecznie misję firmy, która oddaje ducha firmy.

  1. Stara strona internetowa

Jeżeli strona, którą chcecie zlecić specjalistom nie jest Waszą pierwszą, to będzie bardzo przydatna informacja dla programistów. Na podstawie starej strony możecie sporządzić listę rzeczy, które Wam się na niej podobały oraz tych, których nie chcecie ponownie wykorzystać. Poza tym warto udzielić też informacji o użytkownikach, kim są, skąd pochodzą, z jakich urządzeń korzystają. To wszystko pomoże określić wymagania jakimi powinni kierować się projektanci przy budowaniu nowej witryny.

  1. Nowa strona internetowa

Przechodząc do szczegółów dotyczących nowej strony warto zacząć od celów jakie chce się osiągnąć za jej pośrednictwem. Może to być wzrost ruchu na stronie, wzrost sprzedaży, czy inne sprawy, które akurat są w tym momencie najważniejsze. Koniecznością jest określenie grupy docelowej, dzięki czemu strona będzie dostosowana pod konkretnych użytkowników, aby maksymalnie ułatwić im jej obsługę. Kolejnym punktem powinno być uszczegółowienie urządzeń z jakich będzie przeglądana nowa strona. Dzięki temu programiści będą mogli przystosować ją do każdych określonych warunków sprawiając, że niezależnie od urządzenia i jego rozdzielczości strona zawsze będzie wyglądała dobrze.

  1. Budżet

Ta kwestia jest bardzo ważna, ponieważ określając dostępny budżet agencja będzie wiedziała w jakim obszarze może się poruszać. Pozwoli to na dostosowanie proponowanej oferty do Waszych wymagań i oczekiwań. Pamiętajcie, aby w kwestii finansowej być otwartym na sugestie specjalistów, ponieważ niektóre rozwiązania, które mogą być wygodniejsze dla użytkowników mogą przekraczać budżet, jednak warto chociaż się nad nimi zastanowić.

  1. Specyfikacja

Teraz czas na kilka technicznych konkretów. Twoja nowa agencja powinna wiedzieć czy posiadacie własną domenę, hosting, intranet, ekstranet, rodzaje serwerów z jakich korzystacie. Jeśli wiecie, że z Waszej strony mogą korzystać osoby z problemami ze wzrokiem lub innymi kłopotami, które mogą sprawiać im trudności w korzystaniu ze strony, również powiadomcie o tym agencję, alby mogła przygotować odpowiednie wsparcie.

Na zakończenie powinniście podsumować w kilku zdaniach, co chcecie uzyskać w ramach współpracy z agencją kreatywną. Po wysłaniu tak przygotowanego briefu powinniście otrzymać pełną specyfikację jaką jest w stanie przygotować dla Was dana agencja, dzięki czemu będziecie mogli podjąć swoją decyzję o współpracy. Macie przygotowany brief? Doskonale! Wyślijcie go do nas, a odezwiemy się do Was jak najszyciej!

 

Chcesz porozmawiać?

Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy całkowicie za darmo doradzą Ci, co już dziś możesz usprawnić w swojej marce, aby jej rozwój drastycznie wzrósł.