blog-post

Identyfikacja wizualna marki

Czy wiecie, że wpływ na Waszą sprzedaż ma nie tylko prezentowana przez Was oferta, ale cały wizerunek Waszej marki? Niezależnie od tego, jak dobrze przedstawicie swoje produkty i usługi, ogólna prezencja firmy stanowi kluczowy czynnik decydujący o atrakcyjności oferty.

Zauważcie, że istnieje na rynku dużo produktów, które specjalnie się od siebie nie różnią, jednak coś decyduje o tym, że klienci chętniej sięgają po jedne kosztem tych drugich. Można by pomyśleć, że chodzi o różnicę w cenie, jednak wystarczy pomyśleć o popularnej marce produkującej sprzęty elektroniczne, aby odrzucić ten argument. Coraz częściej konsumenci zwracają uwagę nie tylko na sam produkt, jego jakość i wykonanie, ale na markę jako całość. Wizerunek przedsiębiorstwa ma wielki wpływ na jego odbiór przez społeczeństwo. Kreacja wizerunku odbywa się na kilku płaszczyznach, tak aby zapewnić spójny, a zarazem kompleksowy obraz firmy.

Identyfikacja wizualna służy wykreowaniu pozytywnego skojarzenia w głowach obecnych i przyszłych klientów. Tworzenie wizerunku marki należy zacząć od określenia elementów, które mają zapaść w pamięci i automatycznie kojarzyć się z marką.

Logo

Ten podstawowy znak graficzny stanowi wiodący znak rozpoznawczy marki. Jego główną rolą jest pomoc w identyfikacji marki w głowach konsumentów. Stworzenie dobrego logo nie jest łatwe, gdyż nie może być to pierwsza lepsza grafika. Trzeba skupić się na celu, czyli na tym co chcemy osiągnąć dzięki logo. Dlatego konieczne jest zastanowienie się, co kojarzy się z daną marką i flagowym produktem lub jak chcielibyśmy, aby dany produkt czy marka były postrzegane przez potencjalnych klientów. Logo nie niesie za sobą samej nazwy marki, ale też ciąg emocji i skojarzeń. Jednak mimo wszystko trzeba pamiętać, że finalnie wszystko powinno być jasne i zrozumiałe dla każdego.

Kolorystyka

Logo to dopiero początek. Aby móc docierać do odbiorców skuteczniej konieczne jest wykorzystanie także innych elementów identyfikacji wizualnej, takich jak na przykład kolorystyka. Wybór 2-3 kolorów, spójnych z logo, daje możliwość stworzenia czytelnego nawiązania do marki na wszystkich kanałach, które są wykorzystywane do komunikacji. Tak działają wszystkie duże marki, gdyż w taki sposób umacnia się swoją pozycję w podświadomości konsumentów.
Nie myślcie jednak, że raz wybrana identyfikacja wizualna musi zostać taka sama na zawsze. Niemal każda marka przeprowadza mniejsze lub większe transformacje wizerunkowe, które mają za zadanie lepsze dopasowanie do panujących trendów. Wraz z utrwalaniem wizerunku marki w świadomości konsumentów można wprowadzać coraz bardziej śmiałe zmiany, jednak zawsze należy pamiętać, aby nie odchodzić za bardzo od rdzenia marki, czyli obranej kolorystyki czy symbolu.

Wykorzystując identyfikację wizualną nie trzeba ograniczać się tylko do sygnowania produktów czy oznaczeń na stronie. Dobrym pomysłem jest stworzenie spójnych gadżetów firmowych, uniformów dla pracowników lub obowiązkowych elementów ubioru. Nie istnieją w tym zakresie żadne ograniczenia, co tylko pomaga w budowaniu pożądanego wizerunku firmy. Jeżeli chcecie stworzyć własną identyfikację wizualną, która będzie przyciągała klientów napiszcie do Form/Impress >> http://formimpress.com/contact << Nasza agencja kreatywna od lat zajmuje się kreowaniem wizerunku przedsiębiorstw. U nas zawsze możesz niezobowiązująco zapytać o wycenę!

Chcesz porozmawiać?

Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy całkowicie za darmo doradzą Ci, co już dziś możesz usprawnić w swojej marce, aby jej rozwój drastycznie wzrósł.